Betopan Dış Cephe Kaplama

MEKANİK MONTAJLI HAVALANDIRMALI DIŞ CEPHE UYGULAMASI

Her türlü binanın iç mekan ve dış cephe kaplamasında kullanılan Betopan dış cephe kaplama levhaları, Betopan tarafından önerilen kurallara uyulması durumunda cepheyi uzun yıllar korurken yapının cephe mimarisinde değişikliklere olanak sağlamaktadır.

a. DUVAR HATALARININ BELİRLENMESİ

Giydirme yapılacak duvar yüzeyinin yatay ve düşey düzlemden ka- çıklıkları, bu hataların alt konstrüksiyonda da devam etmemesi için şakül, su terazisi ve çırpı ipi yardımıyla belirlenir.

b. YALITIM MALZEMESİNİN MONTAJI

Kaplanacak yüzeyde ısı yalıtımı kullanılacaksa; alt konstrüksiyonun kurulmasından önce yapıda istenen yalıtım değerleri ve özelliklerine göre uygun yalıtım malzemesi seçilerek, uygulaması yapılır.  Isı yalıtım levhaları, alt konstrüksiyon altında kalacağı için konstrüksiyon montajı sırasında duvara sabitlenmesi yeterli olacaktır.

c. ALT KONSTRÜKSİYONUN KURULMASI

Duvardaki düşey düzlem kaçıklıkları belirlendikten sonra uygun aralıklarla L konsol elemanları duvara dübellerle sabitlenir. Üzerine tercihe göre yalıtım malzemesi monte edilir. Duvar hatalarını ölçmek üzere yapılmış şakül uygulamasına göre düşey ipinde hizada olacak şekilde yatay “j” profiller bu L konsollar üzerine cıvata ve somun yardımıyla sabitlenir. Daha sonra bu j profiller üzerine, orta akslar arası uzaklıkları en fazla 60 cm olacak şekilde M profiller düşey olarak sabitlenir. M profiller öncelikle aksesuar gelecek yerlerden başlanarak j profillere tespit edilmelidir

d. AKSESUAR MONTAJI

Betopan, yalıpan ve taşonit’ten mamul standart veya dekoratif söve-lento aksesuar birleşimi, ahşap mobilya işçiliğinde olduğu gibi 45° veya 90° birleştirme açısıyla gerçekleştirilebilir. Bu birleşimden sonra birleşim yerinde ince bir fuga açılması, malzemenin çalışmasından dolayı oluşabilecek çatlamaları göstermeyecektir. Aksesuarlar M profile 50 cm arayla borazan vida ile sabitlenmelidir.

e. KESİM İŞLEMİ

Betopan dış cephe levhaları, fabrikadan levha, şerit ya da modüler ölçülerde teslim edilir. Şantiyede gerçekleştirilmesi gereken kesimler;

Seyyar veya sabit kesim tezgahlarında, SERT ÇELİK (karpid) veya ELMAS UÇLU TESTERELER ile yapılır.

Plus grubu ürünlerimiz dış etkilere daha dayanıklı ve sert olmalarından dolayı, bireysel kesim işlemlerinde ürünlerin kenarlarında düzgün yüzeyler elde edilemeyebilir. Bu kenarlara pah işleminin yapılması önerilir.

Kesim sırasında standartlara uygun maske ve gözlük kullanılmalıdır.

f. VİDALAMA İŞLEMİ

Vidalama işlemi kolay olmakla beraber, dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır:

Öncelikle montajı yapılacak levhada, vidalama yerleri belirlenerek işaretlenmelidir.

İşaretlenen noktalarda, vida çapından daha geniş çaplı gövde deliği ve havşa denen, vida başının levhanın içine gömülmesini sağlayan daha geniş, dairesel delme işlemleri yapılır. Havşa işlemi, vida başının levha yüzeyine 2-3 mm gömülmesini sağlamalıdır.

Vidalama yapılırken, vidayı sıkıştırmak için çok fazla kuvvet uygulanmamalıdır. Bunun sebebi; hem levhayı çatlatma riski olması, hem de vidanın sıkışarak levhaların hareketine engel olmasıdır. Vidalama yapılırken, vida yüzeye dik olarak uygulanmalıdır.

Vidalama, ebatlara göre örneğin Yalın baskı kaplamada; 12 x 175 x 3000 mm ebatlarındaki bir şeritte kenarlardan 20-30 mm mesafede düşeyde 2 vida; yatayda M profillere denk gelecek şekilde max. 600 mm’de 1 vida olmak üzere m2‘de 20 adet borazan vida kullanılmaktadır.

g. BOYAMA İŞLEMİ

Aksesuar ve levha montajı tamamlandıktan sonra boyama işlemine hazırlık aşamasında vida başları polyester çelik macunu ve spatula yardımıyla gizlenir. Macunun fazla miktarda kullanılması çatlama riskini doğuracağı için uygun miktarda kullanılması gereklidir.

Macunlanan bölgeler ince bir zımpara ile düzeltilmelidir. Uygulama esnasında oluşabilecek bazı boşlukları kapatmak için poliüretan esaslı dolgu macunları kullanılabilir.

Aksesuar ve levhalar, alkaliye dayanıklı, akrilik esaslı dış cephe boyası ile boyanabilir. Boyamada öncelikle boyanın dış koşullara dayanıklılığını arttırmak için boyadan önce yüzeyin tozunun temizlenmesini takiben tek kat astarlama işlemi yapılmalıdır.

Aksesuarların boyanmasında alkaliye dayanıklı, silikon katkılı veya saf akrilik boya kullanılmalıdır.

Diğer yüzeylerde kullanılacak boyalar, brüt beton yüzeylerdekinden farksızdır. Malzeme üzerinde farklı boyama yöntemleri uygulanarak, farklı efektler elde edilebilir. Macun ve boya işlemi, ortam sıcaklığı +5°C altında iken yapılmamalıdır.

Hava yağışlı olmamalı veya boyama öncesi yağış sırasında emdiği suyu yeteri kadar kuruyarak geri vermiş olmalıdır.

Ayrıca kullanılan boyanın imalatçısı tarafından belirtilen boyama talimatlarına uyulması gerekmektedir.

BETOPAN DIŞ CEPHE KAPLAMA HİZMETLERİ VERDİĞİMİZ BÖLGELER
Ataşehir,  Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beykoz, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kadıköy, Kâğıthane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sarıyer, Silivri, Sultanbeyli, Sultangazi, Şile, Şişli, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Zeytinburnu

TÜRKİYE GENELİNDE  BETOPAN  DIŞ CEPHE KAPLAMA HİZMETİ VERDİĞİMİZ ŞEHİRLER

İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Edirne, Eskişehir, Denizli, Konya, Kayseri, Samsun, Trabzon, Rize, Ordu, Tokat, Aydın, Gaziantep, Malatya, Mersin, Adana, Muğla, Çanakkale, Sivas, Yozgat, Bolu, Düzce, Afyon, Tekirdağ, Çorlu

3 Yorum

 • suat ışık

  Bolu da betopan yapan firmalar arıyorum
  600 m2 diş cephe yaptıracağım.

 • Murat eyertaş

  Dış cephe bedopan ekimbort
  Alçıpan faliyeerimiz vardir

 • Ali rıza erdoğan

  Slm.bende betopan dış cepeye yaptırmak istiyorum duples evime ankara temellide 370metre cıvarı gelir içinede taş yünü ısı yalıtım için metresi kaç liradan oluyor bilgilendiriseniz memnun olurum .tabi kesin fiyatı görünce çıkarda tahmini ne olur.0532 32517 52

 • Bir Yorum Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir